Kratkovidnost
Kratkovidnost ali miopija (beseda izhaja iz starogrščine) je motnja vida, ki je posledica nepravilne oblike očesnega zrkla. Zrklo je predolgo – očesna leča je predebela in zato se slika, ki jo oko vidi izostri pred mrežnico. Oko ni sposobno fokusirati oddaljenih predmetov, medtem ko predmete na blizu vidi dobro.
Kratkovidnost uspešno korigiramo z lečami, očali ali operacijo oči. V primeru očal se kratkovidnost korigira z razpršilno lečo. Razpršilna leča svetlobne žarke lomi pred mrežnico in jih nato projicira na mrežnico. Iz mrežnice živčni končiči preko električnih signalov sliko pošljejo do možganov in zaradi tega zaznamo predmete v okolici. V primeru korekcije s kontaktnimi lečami gre pravtako za razpršilne leče, le da so te namesto v očala vtkane v kontaktne leče. Razpršilne ali konkavne leče lomijo svetlobo od središča kontaktne leče do mrežnice. Očala in kontaktne leče motnjo kratkovidnosti korigirajo le kadar jih nosite. Če pa bi si želeli za vedno znebiti dioptrije, imate možnost laserske operacije oči.
V primeru kratkovidnosti govorimo o negativni dioptriji.Dioptrija je merska enota za merjenje optične moči leč in ukrivljenosti zrcal in je enaka obratni vrednosti goriščne razdalje v metrih.
Negativna dioptrija fizikalno pomeni negativno goriščno razdaljo pri geometriji lomljenja žarkov v očesu – žarki svetlobe, ki vstopajo v oko se lomijo pred mrežnico. Kratkovidnost se običajno pojavi zaradi prevelike lomnosti optičnega sistema ali zaradi predolgega očesnega zrkla.
Dioptrija razpršilne leče lahko popravi to motnjo vida. Očala in kontaktne leče napako odpravljajo tako, da svetlobne žarke usmerijo na mrežnico. Laserska operacija oči pa dioptrijo v celoti odstrani.
Z 1 povpraševanjem do 11 različnih ponudb za odpravo kratkovidnosti.
– veliko očesnih klinik ne vlaga veliko v nakup nove opreme, ter ne investira v oglaševanje in si posledično verjetno zato lahko privoščijo nižje cene operacij
– nekatere metode operacije se med sabo razlikujejo že v potrošnemu materialu, ter v vrednosti opreme (laserja) s katerim doktor opravi lasersko operirajo oči. Novejši laserji so lahko dražji in zato posledično tudi operacija stane več, kar pa še ne pomeni boljše oz. kvalitnejše operacije.
Laserska operacija oči je kirurški postopek pri katerem se za izboljšanje vida uporablja hladen (ne-termalni) žarek svetlobe s katerim se nežno preoblikuje roženico— površina očesa. Z laserjem se odstranijo mikroskopski delci tkiva in roženica se izravna ( odpravi se kratkovidnost ) ali pa se ji poveča strmina (odpravi se daljnovidnost) in/ali se zgladi njene neenakomernosti (za odpravljanje astigmatizma).
Kratkovidnost je pogosta napaka, ki jo ima veliko ljudi in jo ni težko korigirati. Nekateri se z motnjo srečajo že zelo zgodaj in se jim dioptrija skozi puberteto poslabšuje, nekaterim se celo ustavi. Pomembno je, da ko oseba ugotovi, da ne vidi dobro, obišče okulista, ki izmeril velikost dioptrije in predpiše očala ali leče.
Nekateri ljudje imajo poleg napake kratkovidnosti tudi astigmatizem. Astigmatizem pomeni nepravilno ukrivljenost očesne leče ali roženice. Parameter, ki opisuje stopnjo astigmatizma je cilinder. Kombinacija kratkovidnosti in astigmatizma se rešuje z očali in lečami, ki se jim doda cilinder. Pri očalih pomeni, da se poleg običajnih leč doda še cilinder. Kontaktne leče s cilindrom se imenujejo torične leče.
Da bi odpravili kratkovidnost so na voljo različni sodobni pristopi za izboljšanje vida – od laserskega preoblikovanja očesne površine LASIK (lokalna keratomileuza s pomočjo laserja), PRK (keratektomija) in Relex Smile tehnologija. Obstaja tudi možnost kirurškega vstavljanja umetne leče. Laserska operacija oči poleg LASIK in PRK pozna še druge različice, ki se v določeih detajlih razlikujejo od danih metod. Obstajajo različne metode in vsaka ima svoje prednosti ter slabosti. Vse opisane metode odpravljajo kratkovidnost.
Operacija je zelo kratka in sicer traja le nekaj minut. Okulist bo vašo glavo namestil pod laser in pod vaše veke namestil držalo za veke, ki vaše oči drži široko odprte. Pri posegu LASIK bo kirurg na prvem sloju roženice ustvaril tanko režo, jo odmaknil in z laserjem odstranil nekaj tkiva roženice, nato pa bo režo namestil na svoje mesto. Pri posegu PRK se reža ne ustvari, laser enostavno odstrani zunanji sloj roženice (epitelij), ki po operaciji ponovno zraste.
Po operaciji vas bo oko nekoliko peklo, podobno bo občutku, kot da vam je nekaj padlo v oko. Občutili boste rahlo nelagodje. Če se to zgodi, imate možnost vzeti zdravilo proti bolečinam. Nekaj časa bo vaš vid nekoliko zamegljen. Verjetno si boste instinktivno želeli drgniti oko, vendar ravno tega ne smete! Drgnjenje lahko premakne zavihek in povzroči komplikacije, zaradi česar bo potrebno dodatno zdravljenje. Lahko se zgodi, da boste občutljivi na svetlobo, bleščanje, ali bodo vaše beločnice videti rdeče ali krvave. Vsi ti znaki bi se morali popraviti v prvih nekaj dneh po operaciji. Priporočljivo je načrtovanje dopusta, dokler se stanje ne stabilizira. Po operaciji z veliko verjetnostjo, kratkovidnost ne bo več vaša težava.